A legfontosabb sportvitaminok között vannak a B-vitaminok, amelyek erős az összefüggésben állnak a versenyzői teljesítménnyel.
Ez elsősorban a magas intenzítású mozgásokra vonatkozik, valamint az izomregeneárció és izomépítés folyamataiban jelentkezik.
A B-vitaminok legfontosabb tagjai a thiamin, riboflavin, B-6, B-12 és a folsav. Ezek elsősorban azokhoz az anyagcsere folyamathoz szükségesek, amelyek a fehérjéket és a szénhidrátokat energiává alakítják, illetve a sejtképződésben, a sejtek (köztük a vörösvérsejtek) regenerációjában játszanak fontos szerepet.
Az egészséges és aktív ember szervezete képes megjavítani szinte minden testi problémát, magas hatékonysággal működtetni az anyagcserét és felvenni a harcot a fertőzésekkel, betegségekkel szemben. A legyengített szervezett azonban nagyon hamar képtelen lesz ezeket a feladatokat ellátni. Ezt 750 versenyző, sportoló és aktív, de nem tervszerűen edző ember közreműködésével mérték 1 éven át.
A szervezet az edzés/versenyzés alatt komoly stresszt él át, az anyagcsere folyamatok szélsőséges értékek közelébe is kilendülhetnek. Ennek mértéke függ az edzettségtől, a kipihentségtől, a szervezetben lévő vitaminok, ásványi anyagok összetételétől is. Amennyiben ezek az alapértékek megfelelőek, akkor szervezet nem lendülhet túl a veszélyes határon, ráadásul akkor sem kerül veszélybe ez a biztonsági határ, amikor az izzadás és az ürítés miatt sok fontos anyag kiürül a szervezetből.
Ezekban a szabályozó folyamatokban is fontos szerepet játszik a B-vitamin, ahogyan a tanulmány megállapítja. Főleg a fiataloknál teremt veszélyeshelyzeteket, akik még nem táplálkoznak tudatosan, szervezetük a fejlődés miatt amúgy is nagyobb stresszben van és könnyebben elcsábulnak a reklámoknak, amelyek gyakran a számukra megfelelő értékekhez képest sokkal rosszabb minőségű táplálékot javasolnak nekik. A fiatalkorban elveszített egészséget sokkal nehezebb visszaszerezni késöbb!
A tanulmány szerint a jelenlegi javasolt hatérértékek már nem mérvadóak, sőt akik csak ezeket követik, azoknak nagyon hamar kiürül a szervezetükből sok fontos tápanyag. Ez hatványozottan jelentkezik azoknál, akik valamilyen okból diétáznak, fogyókúráznak (tornászok, bokszolók). A túlsúlyos emberek sokszor esnek abba a hibába, hogy azt gondolják a nagy súly miatt a vitaminokból és ásványi anyagokból is nagy tartalékokat raktároz a szervezetük. Ez pedig az esetek többségében hatalmas tévedés!
Az utóbbi évtiztedek trendje sajnos sokkal inkább erősítette a "vékony és csinos" ember ideáját, mintsem az "erős és egsézséges" emberét. Az utóbbi években hála a sportban és a táplálkozástudományban megjelent új elveknek ez a trend lassan, de változni kezdett. Ma már nem feltétlenül a "vékony, csinos, finomvonalú" a pozitív jelzők egy emberre, hanem a "dinamikus, életerős, aktív, erős".
A B-vitamin segít ezt az állapotot elérni, megtartani, fejleszteni!
A B-vitaminok legfőbb forrásai a teljeskiőrlésű gabonák, a csíráztatott magvak, a sötét / zöld növények, olajos magvak, tojás, húsok, tejtermékek. Azonban a szervezetben való megfelelő hasznosuláshoz gyakran több minden más is szükséges. Erről írunk a következő cikkünkben.
Cikksorozatunk folytatása: B-vitaminok a mindennapi életben
Szakmai referencia: www.medicalnewstoday.com | Tápanyagtáblázat | WIKIPEDIA