Mi nők sokféleképpen és sokszor gondoljuk, hogy védelemre, biztonságra szorulunk. De milyen az a biztonság, amire valójában vágyunk, és mi adhatja meg?
A lehetséges válaszok közül egyet választottunk ki, és ezt kívánjuk kicsit körbejárni: a terepsportokat, a mozgást a természetben.
Miért jó nőként a természetben sportolni: futni, biciklizni, úszni, kirándulni?
Először is vegyük a lelki alkatunkat. A női lét (és itt nem a modern üzletasszony figurájára gondolok, hanem az időtlen női archetípusra) nagyon alkalmas, hogy megnyilatkoztassa a létezés befogadó, jin energiáit. Mit jelent ez a gyakorlatban? A türelmet, a megértést, az elfogadást, az áramoltatást, a szívbéli bölcsességet. A finom, manipulációktól mentes, megértő szeretetet.
És a természet pontosan ilyen. Ezt a képet tárja elénk olyan szimbolikus formákban, amelyek nem az agyra, hanem a lélekre hatnak. A nap az égen, amely személyválogatás nélkül süt mindenkire és mindenre, az újra és újra megújuló fák, bokrok, füvek, amelyek türelmesen állják a sarat minden időjárásban, és megadóan elfogadják azt is, ha eljön a vég. Ki látott már hisztériázó fát?
Mindenki érzi, hogy a természet nyugalma és egyensúlya benne is felkelti ugyanezt. Önkéntelenül megnyugszunk, ha csak kitesszük a lábunkat otthonról, és fák közé érünk.
A nehéz napokban különösen fontos, hogy a hölgyek a jó levegőn sétáljanak, ha bírják biciklizzenek. Ez az időszak a tisztulásról szól. A vér tisztulását nagyban elősegíti a szabad levegőn való mély légzés, ami lerövidítheti a napok számát, mert a szervezet sem akar mást, mint átpucolni a leendő anya testét.
Sokan féltjük a gátizmokat, a mellizmokat, mert ismert tény, hogy a futás okozta rázkódás nem kedvez ezeknek a szöveteknek. De tudnunk kell, hogy amennyiben életmódot váltunk, nem kell tartanunk ezek meggyengülésétől, mert csak a gyenge gát és a gyenge mellszalagok engednek el könnyen. A sok csoki, a rengeteg cukor és fehér liszt nagyban hozzájárul ahhoz, hogy nőiességünk szimbólumai ne teljes pompájukban tündököljenek.
Azonban sokat enyhíthetünk a problémán, ha az életmódváltással egy időben elkezdünk az erdőkben, mezőkön futni, kocogni, hiszen a puha erdei talaj nem jelent olyan veszélyt, mint a kőkemény aszfalt. Puhán gördülünk a talpunkon, és a finom rázkódások egyenesen belső masszázsként hatnak.
A kéz és felsőtest intenzív használata miatt, amit az egyenetlen talaj vált ki, hozzájárul a mellizmok feszesen tartásához, és az oldalsó izmok edzéséhez. Mivel a mozgás nem sematikus, hanem aszimmetrikus, jól fejleszti az egyensúlyunkat, és a figyelmünket.
Ha közben még a madárcsicsergésre is tudunk figyelni, az egyenesen felér egy stresszoldással, és még pénzbe sem került.
Nem is beszélve a talaj egyenetlenségei általi talpmasszázsról, amivel átmasszírozhatjuk teljes szervezetünket egy egy órás kocogással az erdőben.
A biztonságtól indultunk. Mi is ad tehát biztonságot? Ha egyensúlyban vagyok, ha nyugodt vagyok, ha érzem, hogy egészséges vagyok és erős. Ha tudatos vagyok és figyelmes, és mindenek felett, ha a dolgomat végzem. Bármi legyen is a munkám, soha nem dolgom férfivá válni. Minden helyzetben nőként jó élni egy nőnek, legyen az orvos, jogász, politikus, tanár vagy fizikai munkás. De legfőképpen szükségünk van erre, mint anyának.
Amikor a hétköznapok, legyenek bármennyi csodával is tele, egyszer csak a fejünkre nőnek, és már bármit jobban szeretnénk, mint vacsorát készíteni, elvinnivalót adni, vagy kiteregetni a hatodik adag mosást, mindenképpen szükségünk van kikapcsolódásra.
A természet minden eszközzel ellát bennünket, hogy éljünk és ne csak túléljünk.
A témához illő érdekesség:
A finom és légies Alicia Keys zongorista és énekesnő, aki kifejezetten a lágy és finom hangzások művésze 2014-ben teljesítette a Spartan Race atlantai sprint futamát.
Alicia Keys közel fél éves felkészüléssel a háta mögött vágott neki a kihívásnak több barátjával, köztük ismert zenészekkel, sportolókkal.
A művésznő így mesél a felkészüléséről:
Nem volt elképzelésem arról mi vár rám, mialatt felkészültem a versenyre. Tudtam, hogy nehéz lesz, de nem tudtam MENNYIRE nehéz! Nem kérdés, hogy óriási kihívás volt. Az arckifejezésem a verseny minden pillanatában elárulta, hogy min megyek keresztül. Egyrészt hihetetlen nehéz volt számomra, másrészt óriási élmény, felszabadulás és a bizonyíték arra, hogy az emberi akarat mennyire felülmúlja a test korlátait.
A sport tanít, nevel, eszközt ad a mindennapi gondok és problémák sikeresebb megoldásához. A sport által biztosított kihívások, kalandok pedig képesek mindig visszaadni a játék örömét. Csak oda kell figyelni, észre kell venni őket.
Forrás: Malomsoky Ildikó, Sportime Magazin 2014/2 |
Programjainkat folyamatosan nyomon követheted a naptárunkban!
Kérlek személyesen keress fel a Kérdések, válaszok gomb megnyomásával!