Kerékpározás közben és után sajnos gyakran találkozhatunk olyan fájdalmakkal, amelyeket legtöbb esetben egészen apró beállítással is orvosolhatunk. Ezek hiányában hosszú távon akár komoly szervi és testi elváltozásokat, hosszan gyógyuló sérüléseket is szerezhetünk. Vegyük sorra a legfontosabbakat, amelyeket pár mozdulattal megjavíthatunk!
(a javasolt módszerek nem mindig és nem mindenkinek nyújtanak megoldást, ha a fájdalmak fennállnak, akkor forduljunk további szakmai tanácsadásért szakemberhez, orvoshoz)
A kerékpáron a leggyakrabban a kormány és a nyereg beállítása hozhat drasztikus javulást. Ezek mellett problémát okozhat a hajtókar hossza, a hajtókar széllessége, a pedál-cipő (főleg patent pedél esetén) kapcsolat beállítása.
Ezek a beállítások még a hétköznapi kerékpározás közben is fontosak, de azoknak, akik több órát töltenek nyeregben, akár kerékpár versenyzőként, triatlonistaként,
1. Térd fájdalom a térd első részében, elsősorban a térdkalács alatt.
Ok: általában a rossz csípő magasságból adódó helytelen és nem megfelelően pozicionált pedálozás miatt alakul ki.
Javaslat: a nyereg magasabbra állítása (a helyes nyeregmagasság beállításának szabálya) illetve a nyereg hátrébb pozicionálása. A nyeregmagasság az elsődleges, a pozíció a másodlagos.
2. Térd fájdalom a térd hátsó részében, a hajlatban.
Ok: Túlságosan nyújtott pozicióban történő pedálozás.
Javaslat: a nyereg alacsonyabbra állítása (a helyes nyeregmagasság beállításának szabálya) illetve a nyereg előrébb pozicionálása. A nyeregmagasság az elsődleges, a pozíció a másodlagos.
3. Térd fájdalom a térd külső oldalán.
Ok: A pedálozáskor a láb külső része nagyobb terhelést, feszültséget kap, folyamatosan húzódik, feszül.
Javaslat: a talp távolodik a hajtókartól a pedálon (patent pedál esetén a stopli közeledik a cipő belső része felé). Érdemes ellenőrizni a cipőt is, gyakran az elkopott, félretaposott talp is okozhatja a problémát. Problámát okozhat a hajtókarok egymától való távolsága is.
4. Térd fájdalom a térd belső oldalán.
Ok: A pedálozáskor a láb belső része nagyobb terhelést, feszültséget kap, folyamatosan húzódik, feszül.
Javaslat: a talp közeledik a hajtókarhoz a pedálon (patent pedál esetén a stopli közeledik a cipő külső része felé). Érdemes ellenőrizni a cipőt is, gyakran az elkopott, félretaposott talp is okozhatja a problémát. Problámát okozhat a hajtókarok egymától való távolsága is.
5. Fájdalom a talpon, a lábboltozatban, akár gyaloglás, futás közben is.
Ok: A pedálozás terhelését túlságosan nagymértékben viseli a lábboltozat, a talppárna és a talp első csontjai helyett.
Javaslat: talp a pedálon hátrébb (patent pedál estén a stopli közledik a cipő orra felé). Hosszabb távon ez komoly, lassan gyógyuló sérüléshez vezethet.
6. Achilles
Ok: A pedálozás terhelését túlságosan nagymértékben viselik a lábujjak, a talppárna és a talp első csontjai helyett.
Javaslat: talp a pedálon előrébb (patent pedál estén a stopli távolodik a cipő orrától).
7. Fájdalom az ülepen, elsősorban első és középső részen.
Ok: A törzs túlságosan éles szögben hajlik és szinte lenyomja a medencét, az ágyékot. Férfiaknál az alsó test vérelégtelensége sok kellemetlen pillanatot okozhat!
Javaslat: a nyereg csúcsának lejjebb állítása (általában ilyenkor nem vízszintesen áll, hanem felfelé, ezt kell szintbe hozni), illetve a kormány magasságának növelése / kormány hosszának csökkentése.
Nyeregmagasság beállításának házi szabálya
(akárhol elvégezhető, 99%-ban helyes eredményt ad, de profi beállításhoz mégszükség van további finomításra)
- a kerékpározáshoz használt cipőt vegyük fel a beállításhoz (nem mindegy a talp és a stopli magasság sem, ezeket is figyelmbe kell venni)
- üljünk a nyeregbe (vagy falhoz támaszkodva vagy valaki segítségét kérve, hogy a kerékpár stabilan álljon)
- sarkunkat tegyük a pedálra
- tekerjük addig a pedált, hogy a legtávolabbi pozicióba kerüljön a combcsont forgáspontjától (ez kb. az "5 óra" pozíció)
- amikor ebben a helyzetben nyújtott a láb, akkor helyes a nyeregmagasság
- a csípő ne mozogjon a nyeregben, maradjon stabil, szimmetrikus
Ebben az angol videóban részletesen láthatjuk a fentieket.
Programjainkat folyamatosan nyomon követheted a naptárunkban!
Kérlek személyesen keress fel a Kérdések, válaszok gomb megnyomásával!