Na, akkor vágjunk bele! Mit akarunk, mit tudjon egy doppingszer?
Azt akarjuk, hogy fokozza a teljesítményt, gyorsítsa a regenerációt, csökkentse az izomfáradtságot, növelje a fájdalomküszöböt, több oxigénhez jussunk , kitartóbbak és erősebbek legyünk, végül pedig, de nem utolsósorban, hogy marha jól nézzünk ki. Mindez igazából egyetlen cél szolgálatában: hogy győzzünk.
Milyen egyéb indoka lehetne egy épeszű sportolónak, hogy idő előtt segítse magát a sírba? De melyik doppingszer segít nekem győzni?
Ez mondjuk nyilván attól is függ, miben akarok győzni, hiszen teljesen más szerre van szükségem, ha bodybuilderként, maratonfutóként, focistaként vagy bokszolóként akarok győzni. Ha bodyzok, akkor nem feltétlenül akarom növelni a fájdalomküszöbömet, viszont azt akarom, hogy a testem fokozza az izomnövelést. Maratonfutóként vagy biciklistaként hülye lennék izmot növeszteni, a fene sem akar gorillává duzzasztott testet vonszolni a célig, viszont nagyon vennék a boltban egy kis vérkeringés serkentőt és nem fogok reklamálni, ha javul mellé az állóképességem és nagyon gyorsan regenerálódok.
Ezek eredetileg nem a doppinggyártók agyából kipattant képességek, hanem olyan, minden emberben meglévő alaptulajdonságok, amelyek különbözősége eldöntheti a verseny végkimenetelét.
Amelyik bokszoló megfekszik az első pofontól, az nem lesz egykönnyen világbajnok.
De lássuk be: a legritkább esetben fordult elő, hogy olyan férfi lett bokszvilágbajnok, aki puha párnák közt henyélve, vajat nyalogatva töltötte zsenge életének kezdeti szakaszait, esetleg bridzs partikon unatkozott. A bokszolók zöme nagyon komoly indokkal téved éppen egy olyan edzőterembe, ahol bokszolókat edzenek. Mikor merül fel bennünk először hogy bokszolni kéne? Amikor az apánk sokadszorra veri ki a fogainkat merő kedvtelésből, amikor a szemét nyolcadikosok miatt sokadik délutánt töltjük a klotyóhoz kötve, amikor megint engem néztek ki maguknak a gyengébbeket verni szerető gimisek, amikor újra és újra ellopják az uzsimat aztán a kakaóra kapott pénzt, de nem kevésbé vidám, ha a saját anyánkat vagy apánkat látjuk csődtömegként összeverve behullani az ágyba, fürdés és fogmosás nélkül, késnyomokkal vagy tűszúrásokkal a karján.
Néha egyszerűen meg akarjuk védeni azokat, akiket mindennél jobban szeretünk. Ezért, amikor valaki fájdalomküszöb emelés miatt szed doppingszert bokszolóként, akkor sejteni lehet, hogy a bokszot hobbiból választotta. Márpedig, ha az embernek nincs elegendő indítéka arra, hogy (ebben az esetben szó szerint) verhetetlen legyen, akkor kénytelen lesz segédszereket használni. Vegyünk csak egyetlen nevet: Mike Tyson. Ahogy sejtheted 12 évesen már túl volt mindenen, amit te csak a sorozatokból ismersz, és éppen ezért nézed őket. Az első példaképe egy javítóintézetben talált rá, és mit gondoltok ki volt az? Muhammad Ali. Tegye fel a kezét, aki szerint Ali tök véletlenül a nevelőintézetekben kutatott a jövő világbajnokai után.
De evezzünk most látszólag kicsit kevésbé baljós vizekre. Lássuk mit akar egy focista. Neki sem árt, ha nem órák múlva tér magához a fájdalomból, ha sípcsonton rúgják. Azért is sokat fizet, ha mindenkinél gyorsabb a reakció ideje, a reflexe, és nem hátrány, ha nem csak nagyon gyorsan fut, de bírja ugyanazt a tempót egy órán át. Csakhogy ebben az esetben a cél elvileg nem a másik ember magatehetetlenné tétele, bár mostanában, ha egy laikus leül futballt nézni, és valami oknál fogva eddig nem tett ilyet, akkor méltán gondolhatná, hogy a cél egymás kikészítése és feltrancsírozása, (a labda csak alibi) és valami kósza perverziótól követve a trancsírban sokszor a nézők is részt szeretnének venni, és ilyenkor afrikai törzsek rituális népirtásává alakul át a lelátó, ahová manapság józan gondolkodású ember be nem tenné a lábát.
Bármilyen meglepő hölgyeim és uraim: az eredeti cél a Játék. A játék pedig a boldog gyermekkor velejárója. Ezért azt kell mondanunk, hogy a látszat csal, itt már nem a pokoli gyerekkor a fő motiváció, hanem valami több, ami túlmutat a puszta erőszakon: egy közös cél.
Az együttműködésben okosan, ügyesen megszerezett labdát, cselekkel, gyorsasággal és közös erővel a másik csapat hálójába juttatni. Milyen ember jó tehát a világ legjobb focistájának? Kit képzelünk ide? Legyen nagyszájú, mint egy kikiáltó, álljon ki magáért és a haverjaiért, mint egy forradalmár, legyen bátor, mentes a hidegvértől, ne féljen a fájdalomtól, akár egy gladiátor, tudjon küzdeni a végsőkig a csapatért, és legyen ügyes, mint egy zsonglőr. És ki ilyen? Hát például Michel Platini. Platini a Franciák csillaga, de valójában egy olasz bevándorló, étterem tulajdonos fia. A grundon focizott zsenge gyerekkorától, és az olasz apa gondoskodott róla, hogy fia híressé tegye a családot.
De szélesítsük kissé a látószöget. Kérdezzük meg magunkat: Tényleg azt gondoljuk, hogy a doppingszerek használata azért veri az eget, mert a versenyzők nyerni akarnak?
Ha erre azt válaszoljuk, hogy igen, akkor aranyérmet vihetünk haza jóindulatból és naivitásból. A doppingszerek gyártói nem szívjóságból vagy a sportolók iránti odaadó rajongásból fejlesztenek ki egyre hatékonyabb és egyre kimutathatatlanabb doppingszereket: konkrétan elég magas havi fizetésért teszik.
Látatlanba lefogadom, hogy a legjobban fizetett sportoló havi bevétele is taxipénz a doppinggyártók napi bevételéhez képest. És arra is elég magas tétet teszek, hogy nem zavarja éjszakai álmukat a holtan összeeső biciklisták és súlyemelők rémképe.
A másik elég fontos részlet, amit előszeretettel hagyunk elsikkadni: a sportoló, aki doppingol (többségük természetesen profi versenysportoló) nem odahaza saját kútfejéből doppingol, hanem van őneki profi szaktanácsadója erre. A versenylovakra vigyázni kell. Orvosok, szakági vezetők és edzők sokasága alszik jóízűen, zsebre téve borsos fizetésüket, amit azért tudnak megszerezni, mert az általuk támogatott versenyző nyer. Nyerni pedig csak úgy tud, ha legyőzi a sok komisz doppingolót. Hát kinek van itt esélye nem doppingolni? Ez egy kényszerpálya.
Na mármost: Bud Spencer, akit elég sokan ismernek és szeretnek, azt írta a könyvében, hogy amikor ő sorra nyerte a világversenyeket úszásban, alig volt pénze rezsire. Szóval nem olyan nagyon régen történt, hogy az élelmes sportszer és egyéb nélkülözhetetlen holmikat gyártó cégek (például parfümgyártók), felfedezték maguknak a modern kor János vitézeit és Toldy Miklósait, akik történetesen nem a Teréz anyához vagy Gandhihoz hasonló emberek lettek, hanem a sportolók. Ennek nem csak az az oka, hogy Teréz anyát elég nehéz lett volna pénzzel rávenni, hogy legyen szíves márkás parfümöt magára szórni és cornflakest rágcsálni reggelire a tv-ben, hanem az is, hogy az említett két ember, halaszthatatlan egyéb teendőik és világfelfogásuk miatt elmulasztottak sokat adni arra, hogy a kinézetük elég fényes és kigyúrt legyen, miáltal alkalmassá válhattak volna rá, hogy miattuk tizenévesek milliói döntsenek úgy, hogy ezentúl Adidasban fognak járni.
Ha valaki élsportoló, és csak az, akkor semmi más kilátása nincsen arra, hogy normálisan megéljen, vagy legalábbis így gondolja, ez pedig pánik helyzethez vezet, ami egy negatív spirál kezdete.
Mit tudnak a doppingszerek?
A doppingolás nem ma született meg, hiszen a teljesítményt már az ókorban is akarták fokozni: vérivás, rovarevés, növényi nedvek fogyasztása stb. 1930 körül kezdték fejleszteni azokat a gyógyszereket, amikkel gyorsítható volt az emberek regenerálása. Nem kellett hozzá sok idő, hogy a sportolók rájöjjenek, ez nekik se lenne rossz. Amikor 1960-ban meghalt egy biciklista a Tour de France-on doppingolás miatt, akkor jött el a dopping robbanásszerű fejlődése. A Wada, mint a dopping szerek ellenőre megpróbál lépést tartani a doppingfejlesztőkkel.
Rengetegféle doppingszer létezik. Az oly gyakran emlegetett szteroidok ezeknek csak egy kis százaléka.
Felhasználás szerint
1. Központi idegrendszer stimulánsok
Amfetamin, koka, alkohol. Ha meglepődsz az alkoholon, akkor jó ha tudod, hogy régebben a lövészek feszültségének oldására használták. Elfelejteti a testeddel, hogy ki tud fáradni.
2. Teljesítményfokozók
Effedrin, (zsírégető, regenerációt gyorsítja, felspannolt állapotot ér el. Hátránya: A szívdobogás felpörög, extrákat ver a szív, prosztata problémákat okoz.) permitin, koffein, (ha három kávé benned van, akkor már megbukhatsz a doppingkontrollon, attól függően, hogy abban az évben hova tették a koffein megengedett szintjét.), asztmagyógyszerek
3. Idegrendszer stimulánsok, ajzószerek
Sztrichin (ez konkrétan méreg, de kis mennyiségben nő tőle a szervezet munkabírása.
4. Fájdalomcsillapítók, narkotikumok
ópium, morfin, kodein, (ezek a narkotikumok gyakran elfedik az egyéb doppingszerek meglétét a szervezetben. kortikoszteroidok (ezt akkor írják fel, ha ízületi gyulladásod van. Kicsit röhejes is, amikor olimpikonos sokasága hivatkozik ízületi gyulladásra amikor lebuknak.)
5. Hormonkészítmények
Tesztoszteron: növeli a fehérjebeépítést, gyorsítja a regenerációt, a kálcium beépítést, fokozza az izomerőt. A gyógyászatból jött a sportvilágba. Mellékhatásai: hajhullás szőrösödés hangmélyülés vérnyomás emelkedés, szívproblémák, máj és veseelégtelenség. Potenciál gyengülés. A nők hatványozottan veszélyeztetettek.
Ha tesztoszteront szedünk, leállíthatjuk a szervezet saját hormontermelését, ami által már csak a mellékhatások növekednek.
6. Béta blokkolók
Nyugtatók. Mellékhatás: fényérzékeny szem.
7. Vérdopping EPO
Ennek természetes verziója volt az, amikor a sportolót felvitték magaslati helyekre, ami megnöveli a vér oxigén szintjét, de ennek még a verseny előtt kellett megtörténnie. Később levették a saját vérét odafent, és visszaadták neki a verseny előtt. Aztán jött az EPO, ami viszont már kifejezetten életveszélyes. Mellékvese hormonról beszélünk, amit vesebetegek kapnak, akik dialízisre járnak. A gyógyszergyárak által legyártott mennyiség egyharmadát kapják a betegek. Tippelj vajon kinél landol a maradék két harmad? Érdekes nem? Mivel a vesebetegek erősen számon vannak tartva, a gyógyszergyárak elvileg pontosan tudják, mennyi gyógyszerre lesz szükség. Plusz mínusz 10 % még érthető, de háromszor annyi? Mivel a gyógyszer adagolásáról legtöbbször halvány lila dunsztja sem volt a sportolóknak, így elég sokan haltak meg emiatt. Szívleállás, infarktus stb. A vérképzés extrém magas értéke már okot adhat a lebukásra.
8. HCG
Tesztoszteron szint visszaállítására használt peptidhormon. A terhes nők vizeletéből lehet kinyerni. Inzulin: a szénhidrát anyagcsere fokozásával tömeget növel. Ha nem jól alkalmazzuk, kómába eshetünk. Növekedési hormon: idős embereken kísérleteztek növekedési hormonnal, akik semmit nem változtattak az életmódjukon, mégis 8-10 % os izomtömegépítést értek el vele. Fiatalító hormonnak is hívják. Halott emberek fejéből vették ki. Mellékhatása: Szivacsos agylágyulás volt. Ezután jött a szintetikus verzió, ami viszont cukorbetegséghez vezethet, vagy tovább növekednek a már elcsontosodott csontvégek,(képzelheted, hogy ez milyen kellemes lehet) illetve fokozhatja a rák elburjánzását. Amiért mégis alkalmazzák, az az izomnövelés és a gyors regeneráció illetve a gyors zsírégetés. Nem, vagy csak nehezen kimutatható a jelenléte.
9.. Vízhajtók
Nem közvetlen doppingszer, viszont elfedi a többi szer kimutathatóságát. A radikális vízhajtók kiszáríthatják a szervezetet. Ebbe is eléggé bele lehet halni, hiszen a szervek képtelenek működni víz nélkül.
10. Géndopping
Mit jelent ez? Genetikai beavatkozás. Innentől kezdve felejtsük el, hogy valódi sportról beszéljünk. Vagy akár valódi emberekről.
És akkor most jöjjön a titok: mi a titkos szer, amivel soha nem fogsz lebukni? Javaslom, hogy mielőtt lekicsinylő gondolataid támadnak, olvasd végig, miről is van szó és miért állítom, hogy felér egy doppingolással.
A cékla
- Szuperélelmiszer
- Szinte minden betegségre jó hatással van
- Egészségvédő
- Méregteklenítő
- Teljesítményfokozó
- Erőfokozó
- Regeneráló
- Fájdalomcsillapíó
- Gyulladáscsökkentő
Van benne : A- , B-, C, E-, K- és a J-vitamin ezen kívül tartalmaz biotint, bórt, cinket, folsavat, jódot, kalciumot, káliumot, ként, likopint, magnéziumot, mangánt, nátriumot, pantoténsavat, szilíciumot, kalciumot, vasat és rostot. A lila színért kezeskedő betacianin erős szívvédő antioxidáns.
A cékla a legegészségesebb zöldségek között van az egész világot tekintve. A doppingszerek ezzel szemben nem tartoznak az egészség megőrzéséért folyó verseny élvonalába. Viszont előkelő helyet foglalnak el a megbetegítő tényezők listáján. Érdemes tehát elgondolkodnod rajta, melyiket választod. Érdemes azon is elgondolkodnod, mihez kezdesz majd az aranyérmeddel, vagy az elért sikereddel egy szétforgácsolt, leamortizált fizikai testben.
A doppingszerek többsége elsősorban nem azért lett tiltott szer, mert tisztességtelen előnyökhöz juthatsz általa a versenyeken, hanem azért, mert mérgezőek. Tehát el kell döntenünk, melyik oldalra tereljük az erőket: a doppingszergyártók malmához, akik már így is elképesztő befolyásra és gazdagságra tettek szert a te egészséged árán, vagy a biotermelőkhöz, akiknek hosszú távú terveik vannak veled és a Földdel, ahol még az unokáid is dúskálni szeretnének a Föld kincset érő terményeiben. Szabadon dönthetsz a tények ismeretében.
Jöjjenek tehát a tények
Amikor reggel megajándékozod magad egy pohár frissen préselt céklalével, a szervezetedben a következő történik. A lében viháncoló nagy mennyiségű nitrát segítségével a szervezet nitritet és nitrogén-monoxidot gyárt. A nitrit védi az ereidet a sérülésektől, a nitrogén-monoxid pedig rugalmassá teszi őket. Ennek az lesz a következménye, hogy a sejtjeidhez sokkal több oxigéndús vér jut el, amitől nő az izmok teljesítőképessége és az állóképesség. Teljesítményfokozás, állóképesség-fokozás pipa. Vérnyomás csökkentés pipa. Ráadásul úgy, hogy közben nem hogy, nem zuhansz le a bringáról szívleállás miatt, hanem fiatalítja és erősebbé teszi a szívedet. És ha többet iszol belőle, még jobban erősít. A szisztolés értéket egyértelműen csökkenti a nitrit, a diasztolés érték pedig a betanin hatására csökken.
Hogyan védi a szívet? A céklában lévő betain mellé, csatolt áruként odatette a Jóisten a B9, a B6 és a B12 vitaminokat, és ha a betain ezekkel karöltve érkezik a testedbe, az csökkenti a homocisztein szintet. És hogy ne csak dobálózzunk a szavakkal, a homocisztein egy olyan anyag, egy olyan enzim, ami gondoskodik arról, hogy az érfalakban szép lassan zsírplakkok rakódjanak le, amelyek előszeretettel válnak le az ér faláról, amikor nagyobb megerőltetés hatására felgyorsul a vér áramlása, és/vagy megnő a vérnyomás, (lásd versenyek és edzések) és ezek a plakkok szoktak a szívbe érkezve sokszor végzetes kimenetelű eseményeket elindítani. A céklával tehát megelőzhető az érelmeszesedés és annak következményes betegségei.
Van azonban egy egészen különleges tulajdonsága is a céklában rejlő anyagoknak. Hatásukra a test olyan molekulákat gyárt, amelyek ki- és bekapcsolhatnak géneket. Vagyis még a legmodernebb génmanipulatív doppingszerekkel is felveszi a versenyt.
Hatására a szervezetben szerotonin képződik. Azt elég sokan tudják, hogy ez az anyag az, amit boldogsághormonnak is neveznek. Hatására boldogabb vagy, jobb a hangulatod, jobb az étvágyad, vagyis jobban emésztesz, és még fájdalomcsillapító is. A mindennapi életben az egyik legfontosabb hormon számunkra. Ezen kívül melatonin is képződik, amitől sokkal jobban alszol és intenzívebb lesz az álomélet, amitől nő a nappali nyugalom. A cékla hatására a kromatinban lévő génszerkezetek átíródhatnak, ami a sejtmegújuláshoz vezet, megakadályozva ezzel a sejtek károsodását: magyarul, megfiatalít és gátolja a rák keletkezését és csökkenti az autoimmunbetegségek kialakulásának veszélyét.
Ha Arginint és Citrullin Malat étrendkiegészítőket eszel, azoknak ugyanolyan hatása van a szervezetre, mint a céklának, azzal a különbséggel, hogy azok közben nem védik a szervezetedet a szabadgyököktől.
Vizsgálatok egész sora bizonyította, hogy a frissen préselt céklalé szignifikánsan növeli a sportteljesítményt.
Mindeközben a céklából káliumhoz és B-vitaminhoz jut a szervezeted, amiből sportolóként amúgy is többet igényel a szervezeted.
A cékla segíti, hogy hamarabb kipihend magad edzés után és abban is, hogy gyorsabban regenerálódjanak az izmaid.
A nitrogén monoxid segíti hogy agyilag is fitt maradj a nagyobb megterhelések közepette. Növeli a frontális agyterület vérellátottságát, ami azért felelős, hogy ne felejtsd el a feladataidat és képes legyél el is végezni azokat.
A gyökér és a levél egyaránt rendkívül értékes. Méregteleníti a májadat, ami nem rossz hír, ha figyelembe vesszük, hogy a májad meg téged méregtelenít, vagyis mindenki nyer az ügyön. A máj a szervezet egyik legszorgosabb szerve. Több száz különféle feladatot lát el a testedben.
A szívizom 13 %-kal erősebb lett két órával a céklalé elfogyasztása után. Szívelégtelenségben szenvedőknek kifejezetten ajánlott tehát, de ez az edzésnél is előnyös.
A cékla hatására olyan molekulák sokasága képződik a testedben, amelyekből az izomsejtek számára a test energiát tud előállítani, illetve például karnitin, aminek a segítségével zsírt égethetsz el, vagyis a budybilderek a cékla segítségével könnyebben szabadulhatnak meg a bőr alatti zsírrétegtől.
90%-ban vízből áll, és alig van benne kalória, így azoknak is jó szívvel ajánlható, akik fogyni szeretnének. A benne található, már említett színező anyag (másik nevén betanin) egy nagyon erős antioxidáns, ami védi a sejteket a szabad gyököktől. Mit jelent ez neked, mint sportolónak? Azt jelenti, hogy miközben te azon vagy, hogy megszerezd az aranyérmet, a cékla azon munkálkodik, hogy a következő percben is legyen egészséges sejted, amivel küzdhetsz a célodért, és ne fáradj ki. Ezen felül csökkenti a vérnyomást, a testedben esetleg jelen lévő apróbb-nagyobb gyulladásokat, és csökkenti a cukorbetegség kialakulásának veszélyét, míg te csokival tömöd magad, hogy legyen elég szénhidrát a versenyre.
De térjünk most vissza a teljesítményfokozáshoz, hiszen, ha huszon- vagy harminc éves élsportoló vagy és vibráló szemeid előtt kizárólag az aranyérem lebeg, akkor lehet, hogy nem a DNS-ed védelme lesz a legfontosabb, ami a cékla felé fog fordítani. Amikor kicsik voltunk és Popey a szemünk láttára kajált be spenótból, elhittük, hogy ez valamiért tényleg erőssé tesz majd minket is, akkor is, ha spenót ízét amúgy elég kevés gyerek szereti. A spenót is sok betaint tartalmaz. A cékla azonban két és félszer annyit. A betain tartalom királya egyébként a quinoa. Ha nem ismered, akkor érdemes vele sportolóként számolnod. A quinoa, hatszorosát tartalmazza a spenót betain tartalmának.
Egy sportolókon végzett kísérletben a sportolók 2,5-5 g betaint kaptak naponta. Mind a teljesítményük, mind a tesztoszteron szintjük megemelkedett. Mivel a kísérletet nem céklával végezték fennáll annak a kétsége, hogy a céklában lévő betain vajon kivált e a szervezetben ugyanilyen pozitív hatást. Nos úgy tűnik, kiváltja. A cékla hatására nő a teljesítmény, csökken a vérnyomás, tágulnak az erek, a szív felszabadul, az érfalakról lassan leoldódnak a zsírplakkok, a bőr alól felszívódik a zsírréteg, a benne lévő vas hatására nő az oxigén ellátottság, boldogabbak leszünk, jobban alszunk, gyorsabban regenerálódunk, erősebb lesz az immunrendszerünk, mégpedig egészen genetikai szintekig… kifelejtettem valamit? Nos igen. Az ízét. A céklát sokan utálják az íze miatt.
Amikor kicsi voltam, mindig vártam a vasárnapi ebédet, mert akkor anya főzött és megbízhatóan ugyanazt: húsleves, rántott csirke, krumpli. És még valamiben majdnem biztos lehettem: nem cékla lesz. Ez gyermekként igen fontos tényezője volt a boldogságomnak.
A legtöbb gyerek valószínűleg osztja ezt a nézetemet. Azóta persze megjött a jobbik eszem, és bármilyen íze van is a céklának, megeszem, mert tudom mennyire egészséges.
Eleinte ritkán, de aztán egyre gyakrabban tapasztaltam, hogy a cékla jó is lehet. Persze jó magyar szokás szerint semmilyen más felhasználását nem ismertem, csak azt, hogy megfőzik, és megízesítik cukorral, ecettel, köménnyel (a másik nagy „kedvenc” volt gyerekként) és esetleg tormával. No meg persze sóval, mert az semmi kincsért el nem maradhat a magyar asztalról, különben mi gondoskodna az 50-60-70 évesek egyre szűkülő aortájáról, magas vérnyomásáról és vesekövéről.
Szerencsére oszladoznak a középkor sötét felhői a magyar gasztronómia feje felett, így némi rálátást nyertünk más nemzetek konyhaművészetére. de ami még ennél is fontosabb, néhány bátor szellem még kísérletezhet is.
Hála a megnyílt kapuknak beáramlottak hozzánk a fűszerek, ízesítők és a legkülönfélébb konyhai eszközök. Ó, a bambuszpárolót például aranyba kellene foglalni!.
A céklát, amely sokak szerint nyugodtan viselhetné a különösen veszélyes feliratot, végre rehabilitálhatjuk: a cékla kérem szépen, igenis tud finom lenni! Nem kevesebbet állítok, mint hogy olyasfajta kulináris élvezetekre számíthatunk, mint egy rakott krumpli, vagy egy francia hagymaleves esetében. Bizony! A cékla elkészíthető finoman, zamatosan, szépen, ahogy azt illik egy ilyen tökéletesen tervezett zöldséghez, mint ez a lila, répa-karalábé állagú sokoldalú zöldség.
Ha jobban belegondolunk, a cékla gyönyörű. Lilás-bordó színével, kerekded formájával vonzza a szemet, és lereszelve is szépen mutat, bármilyen étel mellett. Nem kell újratervezni az egész ételt, csak mert kitálaltuk. Önmagában is felér egy díszítéssel.
Ha úgy döntünk, hogy fejest ugrunk a főzés fantáziadús tudományába, akkor egészen különleges dolgokra bukkanunk: például, hogy a cékla remekül kiegészíti a szintén méltánytalanul elhanyagolt batátát, kifejezetten jól áll a hagymához és fűszerek egész sokaságát viseli el. Az egyik kedvencem: kockára vágott batáta, cékla, répa, hagyma és krumpli fűszeres oliva olajban sütőben sütve. Nagyon finom! A másik kedvencem a céklás tormás szotyikrém. Ez egy szendvicskrém. A DM-ben lehet kapni, ott meg tudod kóstolni, hogy ízlik-e és ha igen, akkor csináld meg te is, mert végtelenül egyszerű. A címkén látott összetevőket turmixold össze és kész is. És ha már szóba került a francia hagymaleves, hát legalább ennyire finom a tejszínes céklakrémleves.
Ha kíváncsi vagy pontosan hogyan készülnek ezek az ínyencségek, jövő hétre összegyűjtöm az általam kipróbált legjobb céklás recepteket. Addig azonban azt javaslom, amit a tények ismeretében magam is elhatároztam. Hetente többször frissen préselt céklalével kezdjük a napot.
Egészségünkre!
Céklával kapcsolatos tudományos vizsgálatok
Neteca, J.; Veseta, U.; Liepina, I.; Volgemute, K.; Dzintare, M.; Babarykin, D. Effect of Beetroot Juice Supplementation on Aerobic Capacity in Female Athletes: A Randomized Controlled Study. Nutrients 2025, 17, 63. https://doi.org/10.3390/nu17010063
Delleli, S., Ouergui, I., Messaoudi, H., Trabelsi, K., Glenn, J. M., Ammar, A., & Chtourou, H. (2023). Does Beetroot Supplementation Improve Performance in Combat Sports Athletes? A Systematic Review of Randomized Controlled Trials. Nutrients, 15(2), 398. https://doi.org/10.3390/nu15020398
Calvani, R., Giampaoli, O., Marini, F., Del Chierico, F., De Rosa, M., Conta, G., Sciubba, F., Tosato, M., Picca, A., Ciciarello, F., Galluzzo, V., Gervasoni, J., Di Mario, C., Santoro, L., Tolusso, B., Spagnoli, M., Tomassini, A., Aureli, W., Toto, F., Pane, S., … Gemelli against COVID-19 Post-Acute Care Team (2024). Beetroot juice intake positively influenced gut microbiota and inflammation but failed to improve functional outcomes in adults with long COVID: A pilot randomized controlled trial. Clinical nutrition (Edinburgh, Scotland), 43(12), 344–358. https://doi.org/10.1016/j.clnu.2024.11.023
Domínguez, R., Maté-Muñoz, J.L., Cuenca, E. et al. Effects of beetroot juice supplementation on intermittent high-intensity exercise efforts. J Int Soc Sports Nutr 15, 2 (2018). https://doi.org/10.1186/s12970-017-0204-9
Zoughaib WS, Fry MJ, Singhal A and Coggan AR (2024) Beetroot juice supplementation and exercise performance: is there more to the story than just nitrate? Front. Nutr. 11:1347242. doi: 10.3389/fnut.2024.1347242