A túrázás, erdőjárás nagyon sokféleképpen veszi igénybe az embert és a felszerelést. Szeretnék segítséget adni ahhoz, hogy milyen típusú túrához, milyen felszerelést érdemes bepakolni a zsákunkba vagy kivenni a holmijaink közül. A téma sokrétűsége és az egyéni igények változatossága miatt nem lesz, nem is lehet teljes a lista. De a tapasztalatokon és a gyakorlaton alapuló tanácsok biztosan sok segítséget adnak egy helyzetben.
A teljes cikk a SPORTIME Magazin 2021/5 számban jelent meg.
Kiemelnék két típust, amelyek sok szempontból ellentétesek, mégis sok a hasonlóság köztük: az ultralight (UL) túrázás és a bushcraft (bozótmívesség). Az UL (erről készült egy cikk és interjúsorozatom) egyik alapelve, hogy semmit ne vigyél magaddal, amire valószínűleg nem lesz szükséged (és abból is a legkönnyebbet, ha lehetséges), a bushcraft pedig inkább a legyen nálad minden fontos, ami megmentheti az életedet egy szélsőséges szituációban is.
Más a megfogalmazás, de a lényeg közös: felesleges, átgondolatlan felszerelést nem érdemes cipelned!
Elsősorban a legfontosabb szempontokat (objektív és szubjektív!) kell sorbaállítanunk, amelyek alapján aztán rátérhetünk felszerelésre.
- időtartam
- várható terep
- várható környezet (infrastruktúra, állatok)
- várható időjárás
- személyes igények (kényelem, komfort...)
- személyes lehetőségek (teherbírás, edzettség...)
- személyes korlátok(betegség, sérülés...)
Minden túra előtt ezeket a pontokat érdemes többször is átgondolni. Aki rendszeresen túrázik, annak ez sokkal gyorsabban megy, szinte már automatikusan - de senkinek nem szabad abba a hibába esni, hogy kapkodva, átgondolatlanul indul neki a természetnek! Ennek a sebességét lehet gyakorlással javítani, de minden nagyobb lépésünket előzze meg egy rövid - akár 1mp - rápillantás a ránk váró szakaszra.
Edzőként és versenyzőként erre az OCR/akadályfutás gyakorlatából hozok példát: az a pillanat, amikor az akadály előtt - hiába ismerjük már napi szinten - átgondoljuk a mozdulatokat, a lehetséges hibaforrásokat. Mert minden alkalom más! Probléma lehet az akadály felülete (pl. pára, az előttünk lévő sáros lába... miatt), a kezünk, lábunk tapadása, a láthatóság, a fény és árnyék viszonya, a pillanatnyi koncentráltságunk... De ahogyan rátekintünk és átgondoljuk egy pillanat alatt, máris aktivizáltuk az adott akadállyal, problémával kapcsolatos tudásunkat.
Röviden a szempontok jelentőségéről:
- az időtartam nagymértékban befolyásolja a felszerelés listát. Ugyanakkor 3 napra vagy 7 napra nem feltétlenül kell más felszerelést vinni, ebben az esetben az élelem és a víz kérdése az, ami nagy különbség!
- a terep jellege kismértékben befolyásolja a felszerelést, hacsak nem valami speciálisról van szó (meredek sziklás hegyek, alföld, sivatag, ... a cipő/bakancs kérdése, ami leginkább ettől a ponttól függ, a többi inkább az időjárási viszonyok miatt lehet kérdés).
- az útvonalon sok a település, emberi jelenlét vagy nincsen egyáltalán (vagy nem akarjuk igénybe venni ezeket a lehetőségeket) - az utóbbi esetben sok olyan holmira lehet szükségünk, ami a túléléshez fontos, de normál esetben felesleges. Továbbá a rovarok, a vadállatok, a veszélyes állatok áttekintése fontos.
- mi várható, mire kell felkészülni: hideg - meleg, száraz - esős, szeles, nagy hőmérséklet különbségek, páratartalom, szélirány (és a haladási irány viszonya), időjárás változékonysága (hirtelen vagy előre észlelhető az adott helyen).
- teljesítmény vagy élmény túra, milyen szállásban gondolkodunk (bárhol, kényelmes outdoor, barlang, kemping, ház... esetleg akarunk-e építeni menedéket). milyen tisztálkodási lehetőségeket szeretnénk. Puritán étkezés vagy "terülj-terülj asztalkám".
- mennyit akarunk kényelmesen, komfortosan menni, belefér-e egy-egy nehezebb/erősebb szakasz, mindent viszünk vagy rendszeresen megállunk vásárolni.
- betegség után vagyunk, sérülésünk van/volt, könnyen sérülünk.
A továbbiakban ezekre hivatkozok majd, nem részletezem őket, csak ha van olyan szempont, ami ott külön kiemelést igényel. A kiemelt tételek nem feltétlenül fontossági sorrendet tükröznek, hiszen maga a sorrend is nagyon személyes, egyéni. Nekem pl. fontos a kényelmes és erős hátizsák, inkább legyen nehezebb, az kevésbé számít. De én gyakran megyek úttalan utakon, ahol ez fontos szempont.
1. Hálózsák
A körülményektől és lehetőségektől függően gyakran felesleges a hálózsák, megteszi egy könnyebb, kisebb takaró, ponyva is, esetleg bivakzsákkal kombinálva. A hálózsák hideg / változékony / kiszámíthatatlan időben jó, de van aki ilyenkor is inkább quiltet használ (az outdoor terminológiában olyan félhálózsák/féltakaró, aminek nincsen alja, hiszen a matrac alulról szigetel, a hálózsák alsó részén pedig összenyomódik a szigetelő töltet az ember súlya alatt).
Ha hajlandóak vagyunk menedéket építeni szükség esetén, akkor is elhagyható a hálózsák. 0 fok alatt azonban a hálózsák hőszigetelése már nem elhanyagolható tényező. Igaz egy jól megépített menedékben nem lesz ilyen hideg, de a megfelelő építés gyakran bizonytalan. Én személy szerint általában viszem a hálózsákomat, de többféle típusom van, amiből tudok választani.
Felszerelés helyettesítő sor: hálózsák - quilt - takaró - ponyva - bivakzsák - vészhelyzeti zsák - természetes takaró (moha, levelek)
2. Sátor
Legtöbb esetben a sátor a komfort és kényelem eszköze, a biztonság és a védelem megoldható ponyvával és jól megválasztott táborhellyel. A sátor előnyös, ha sokat vagyunk egy helyen és szeretjük a holminkat nem mindig összepakolva, menetkészen tartani. A "hardcore bozótjárók" egyik alapszabálya, hogy mindig csak annyi felszerelés legyen kéznél, amit éppen használunk, minden más olyan állapotban legyen, hogy szinte azonnal el lehessen indulni. A sátor ezt a szemléletet nem támogatja. Hasznos és jó köztes megoldás a menedék, ami majdnem egy kibővített hálózsák, kicsi extra hellyel. Súlyban messze a sátor alatt, kényelemben és komfortban pedig nagyon közel ahhoz. Igaz, csak egyszemélyes menedékek jellemzőek, így a közös éjszakázás ezekkel nehezen megvalósítható.
Felszerelés helyettesítő sor: sátor - menedék - ponyva - természetes fedezék
3. Függőágy
Egy igazán jó szállás alternatíva, bizonyos helyeken sokkal fontosabb, hasznosabb, sőt életmentő lehet (jellemzően a dzsungel ilyen, ahol a talajlakó rovarok hatalmas száma miatt a földön alvás nagyon rizikós).
Előnyök: rovarbiztos (na jó, csak kb. 90-95%-ban kevesebb a rovarveszély, mint a földön), lejtős, vizes talaj felett is jó alvást biztosít, ringat, szellősen levegős (pl. erősen poros talaj felett aludni sokkal jobb függőágyban)
Hátrányok: meg kell szokni (általában nem nehéz, de sajnos nem mindenkinek használható), felfüggesztési pontok szükségesek (fa, szikla, korlát, kerítés...), időigényesebb, mint a földön megágyazni (kellő gyakorlattal, alig több idő), időjárástól függően kell alsó és felső szigetelés is (a talajon általában könnyebb az eső elől elbújni)
4. Ivózsák / "camelbag"
Sokan tartják feleslegesnek, mások meg el sem indulnak nélküle. Kényelmes túrán, lakott terület közelében valóban lehet felesleges a vele való "extra" munka (ami sok kritika alapja), de egy hosszabb, a civilizációtól távolabb vezető túrán több haszna van, mint hátránya. De ez a túra szokástoktól is függ.
Előnyök: mindig kéznél van (ha jól rendezi össze a többi felszereléssel az ember), kiélezett helyzetben is biztosítja az ivás lehetőségét, környezetbarát (megfelelően használva és tisztítva egy tartály akár több száz , akár több ezer használatot is simán kibír), a legtöbb hátizsák rendelkezik külön hellyel, a legjobb zsákok pedig a MOLLE rendszerrel még többféleképpen teszik lehetővé az ivózsák használatát
Hátrányok: tisztítani kell (de egy több napos túrát simán kibír, okos használattal pedig heteken át nem kell külön tisztítani), nem kapunk egyértelmű visszajelzést a folyadék fogyásáról (ha kulacsból iszunk, ott minden alkalommal látjuk, hol tartunk),
5. Víztisztító
Hasznos és akár életmentő eszköz, de felesleges olyan útra vinni, ami közel vezet a civilizációhoz, ismert kutakat és forrásokat érint. De itt is igaz, hogy jó előre tájékozódni ezekről (van-e víz a forrásban, megvan-e még a kút)! Ugyanakkor a két legismertebb fajta (tabletta, szűrő) kis helyet foglal és sokáig eláll. Azaz érdemes otthon tartani, még akkor is, ha nem visszük magunkkal mindig. Vagy általában nem visszük...
A tabletták kisebb hatékonysággal tisztítják a vizet, de kisebb és olcsóbb csomag. A vízszűrő egy elmés szerkezet, amelyen keresztül folyatva a vizet, azt nagyon nagy mértékben tisztítják a szennyeződésektől, baktériumoktól és vírusoktól is! Sajnos elég nagy a "szórás", a biztos és a bizonytalan minőség között, így érdemes jól körülnézni a piacon, illetve túraboltban vásárolni.
6. Konzerv
Gyalogosan túrázva semmiképpen nem érdemes konzervet cipelni magunkkal. A konzervek egy része víz, tartósítószer... sokkal jobbak a szárított, aszalt készítmények. Ebben a kérdésben talán a legnagyobbak a végletek, mert van aki szívesen cipel magával egy fél konyhát, hogy egy nagyot ehessen a szabadban, mások pedig nem az evésért mennek a természetbe. A konzerv ellen szól a utóélete is, hiszen az üres konzerves dobozt cipelni az első kukáig nem éppen szívmelengető feladat.
Az eszembe sem jut, hogy valaki otthagyja az erdőben...
Felszerelés helyettesítő sor: konzerv - házi (fél)készételek dobozban - minimálisan csomagolt ételek - szárított, aszalt ételek
7. Pipere holmik
A természetben meg kell tanulni takarékosan és ésszerűen higiénikusnak lenni. A higiénia nem egyenlő a napi többszöri fürdéssel, főleg nem a sampon-szappan-tusfürdő... használatával. A legjobb és leghatékonyabb tisztálkodás a frottírozás, amikor hideg vízzel átöblített frottír törölközővel (vagy hasonló anyaggal) átdörzsöljük a bőrünket. Ezzel a tisztálkodást nagyon frissítően, gyorsan, és nem utolsósorban víztakarékosan tudjuk megoldani.
Frottírozás: kis törölköző + kevés hideg víz + erős, masszírozó mozdulatok (a törölköző öblítése, frissítése tetszőleges lehet, de egy-egy nagyobb testrész után érdemes - pl, alkar-felkar-vállak-mellkas-nyak-másik kar...)
A cikk második részében a további túrafelszereléseket, a speciálisabb kellékeket vesszük szemügyre.
További outdoor tippek, trükkök
Váratlan helyzetek a terepen, szélsőséges időjárás, szabadban alvás - tippek, tanácsok (2. rész)