A test és lélek jeges újjászületése – Dr. Susanna Søberg: Úszás hidegben

Dr. Susanna Søberg: Úszás hidegben
Foto: Dr. Susanna Søberg

A modern világ komfortzónákra épül: fűtött lakások, meleg ruhák, forró zuhanyok – mind arra törekszünk, hogy elkerüljük a kellemetlenségeket. Dr. Susanna Søberg „Úszás hidegben” című könyve éppen ezt az alapvető emberi viselkedést kérdőjelezi meg, és tudományos alapokra helyezve mutatja be, milyen lenyűgöző élettani és pszichológiai hatásai lehetnek a hidegnek, ha tudatosan és fokozatosan integráljuk a mindennapjainkba. Számomra azért is volt érdekes újdonság, mert gyerekoromban 10 éven át szinte a hideg vízben éltem...

5 és 15 éves korom között általában napi 2, hetente 10-11 alkalommal voltam úszóedzésen (ez azért nem "mission impossible", mert úszóosztályba jártam, azaz a reggeli edzések után busz vitt a suliba és iskola után busz vitt az edzésre), ehhez jöttek még a hétvégi versenyek, amelyek szerencsére nem minden hétvégén voltak. De az év felében igen, néha 2-3 naposak...

Végig a BVSC volt az egyesületem, ahol volt több fedett és nyitott medence - és bizony télen gyakran úsztunk a nyitottban, ahonnan az öltöző 100-150 méterre volt. Reggel 6-kor nem volt leányálom a hóban elcaplatni a meleg öltözőből (igaz is..., gyakran nem volt fűtött az sem) a vízig, majd edzés után vizesen a hóban vissza. Késöbb triatlonistaként úsztam a viharos Északi-tengerben, Szlovákiában a tereptriatlon Európa-bajnokságon 11 fokos tengerszemben és a Csendes-óceánban is. Egyszóval volt részem a hidegben és a hideg vízben is. Mégis nagyon sok újat adott a könyv, főleg, amikor másodszor is elolvastam.

Miért? Íme a méltatásom, elemzésem.

A szerző és szemlélete

Dr. Søberg dán tudós, a hideg-expozíció és légzéstechnika egyik legismertebb kutatója, aki többek között a Wim Hof-módszert is tanulmányozta, de saját útját járva inkább a hosszú távon is fenntartható, mérsékelt, tudományosan igazolt módszerek híve. Könyve nem csupán egy motivációs kiadvány vagy önsegítő útmutató, hanem komoly tudományos háttérrel rendelkező, mégis közérthetően megírt gyakorlati kézikönyv.

susanna soberg winter swimming ice pool terepsport terepeuta

A hideg hatalma: több mint szenvedés

A „Úszás hidegben” alaptézise szerint a hideg nem az ellenségünk, hanem olyan természetes inger, amelyre a testünk evolúciósan fel van készülve – sőt, vágyik is rá. A könyv rávilágít arra, hogy a rendszeres hideg-expozíció (pl. hideg vizes fürdő, jeges úszás, váltott zuhany) a következő előnyökkel járhat:

  • Javítja az anyagcserét – a hideg aktiválja a barna zsírszövetet, amely több energiát éget el.

  • Erősíti az immunrendszert – a rendszeres hidegfürdőzés fokozza a fehérvérsejtek működését.

  • Csökkenti a gyulladást – a krónikus gyulladás több betegség gyökere; a hideg expozíció mérsékelheti ezt.

  • Fokozza a mentális ellenállóképességet – kilépni a komfortzónából, majd „megtanulni” a hidegben nyugodtnak maradni, mentális edzéssé válik.

  • Emeli a dopaminszintet – akár 2,5-szeresére is nőhet a dopamin (örömhormon) szintje egy rövid hidegfürdő után.

Erről nagyon sok saját tapasztalatom is van, kb. 25 éves korom óta rendszeresen veszek váltófürdőt, végzek hidegvizes frottírozást (ami nemcsak egészséges, hanem szélsőséges helyzetben nagyon takarékos tisztálkodás - erről ebben a cikkben írok részletesen) és a fentieket mind alá tudom támasztani. A hideg vízes úszás azonban - eddig legalábbis - nem volt a barátom, a gyerekkori kellemetlen emlékek nehezen múlnak.

A mindennapokban is alkalmazható tanácsok

A könyv nem csupán elméleti, hanem rendkívül gyakorlatias is. Dr. Søberg részletesen bemutatja, hogyan érdemes belevágni a hideghez szoktatáshoz, mik a legfontosabb szabályok, és milyen hibákat kerüljünk el. Íme néhány kiemelkedően hasznos tanács a könyvből:

  1. A fokozatosság elve – Ne vágjunk bele azonnal jeges vízbe! Először elég, ha naponta hidegebb vízzel zuhanyozunk a megszokottnál, és fokozatosan növeljük a hidegben töltött időt.

  2. A légzés szerepe – A hideg víz sokkoló hatását tudatos légzéssel (pl. lassú, mély ki- és belégzésekkel) lehet enyhíteni. A könyvben leírt légzéstechnikák a stresszkezelésben is hasznosíthatók.

  3. A „termikus utóégés” kiaknázása – A szerző hangsúlyozza, hogy ne melegedjünk vissza azonnal! Amikor kilépünk a hidegből, a test természetes módon felmelegszik, és ez az utóégés fokozza a zsírégetést, valamint edzi az érrendszert.

  4. Minimum protokoll – Søberg saját kutatásaira alapozva bemutat egy könnyen követhető „minimum protokollt”: heti 2–3 alkalommal 11–15 °C-os vízben 2-3 percig tartó fürdőzés már érezhető egészségügyi és mentális hatásokkal járhat.

  5. Figyelem a kontraindikációkra – A szerző felelősségteljesen figyelmeztet, hogy hideg-expozíció előtt mindig konzultáljunk orvossal, különösen, ha szív- és érrendszeri problémáink vannak.

Lehet, hogy eleinte tényleg kellemetlen, akár fáj is. De nem kell erőltetni, nem kell "túl sok" - a fokozatosság és a rendszeresség meghozza a gyümölcsét. Mindenki számára! Legfeljebb van, akinek gyorsabban, másnak lassabban.

Emberközeli történetek és inspiráció

A könyv értékét tovább növelik a személyes történetek és esettanulmányok. Dr. Søberg interjúkat készített hideg vízben rendszeresen úszó emberekkel, akiket különböző okok – stressz, depresszió, autoimmun betegség – vezettek a hideghez. Ezek a történetek hitelesen mutatják be, hogyan vált az úszás nemcsak egészségügyi terápiává, hanem életmóddá, sőt közösségi élménnyé is. Fantasztikus kapcsolatok és barátságok szövődnek, mint monmden olyan esetben, ahol túl kell lépnünk a határankon, a komfortzónánkon!

SusannaSobergUszasHidegbenWeb

Tudomány – érthetően és meggyőzően

Különösen értékes, hogy a könyv nem hivatkozik megkérdőjelezhető forrásokra, hanem a legfrissebb tudományos kutatások alapján tárgyalja a hideg és a hőstressz hatásait. Dr. Søberg kiegyensúlyozott szemlélete segít abban, hogy ne essünk túlzásokba.

Nem az a cél, hogy „legyőzzük a természetet”, hanem hogy visszataláljunk hozzá.

Végszó: a hideg mint szövetséges

Az „Úszás hidegben” nem csupán egy könyv, hanem egyfajta ébresztő: emlékeztet arra, hogy a testünk és lelkünk sokkal többre képes, mint hinnénk – ha engedjük, hogy a természet tanítson.

A hideg nemcsak edz, de egyfajta tisztító erő is: fókuszáltabbá tesz, visszahoz a jelenbe, lecsendesíti az elmét. Ha valaki nyitott arra, hogy a komfort helyett a fejlődést válassza, ez a könyv valódi útitárs lehet.

 Forráshttps://jaffa.hu | Susanna Søberg

Ajánlott tartalom

Túracipő, túrabakancs ápolás, ...
2025.jan..22 13:15 Túracipő, túrabakancs vízhatlanítás

Túrák, kalandok a világ minden táján, rengeteg terepkilométer után első kézből tudom mennyire fontos gondoskodni a cipőről, bakancsról. A [ ... ]

Felszerelés tesztek, tapasztal...Részletek
Tippek, hogyan csökkentsd az ú...
2025.ápr..19 15:16 Triatlon, Ironman, Xterra úszás rajt

Lélegezz jobban, ússz hatékonyabban, ne stresszelj A hullámok finoman csapnak át lebegő testeden, miközben könnyedén siklasz és a ragyogó  [ ... ]

Edzés, mozgás, sport, verseny...Részletek
A túra és sport zokni viselés ...
2023.júl..28 15:56 A túra és sport zokni viselés kérdései, problémái és azok megoldása 1. rész

Gyakran úgy tűnik, hogy az egyre fejlettebb technológiák használata mellett az emberek elvesztették az alapvető ruházat, esetünkben a zokni m [ ... ]

Felszerelés tesztek, tapasztal...Részletek
A tartós állóképesség fejleszt...
2024.szept..06 18:48 A tartós állóképesség fejlesztése

Az ultratávok teljesítéséhez szeretnék néhány tanácsot adni, amelyek egy kicsit más szemszögből vizsgálják a felkészülést, mint a hagy [ ... ]

Edzés, mozgás, sport, verseny...Részletek
Free Joomla templates by Ltheme