Nagy Lajos aktív terepfutó és szervező, Piliscsabán nemcsak a terepfutó közöség összehozásában, hanem versenyek szervezésében is jeleskedik. Ismerettségünk kicsit szakmai (főleg, ha hozzávesszük, hogy 20 évig informatikusként dolgoztam) a munkahelyén kezdődött, ahol sport és egészségnapot tartottam évekkel ezelőtt, azóta több alkalommal is futottunk már együtt.
Szia! Az alapvető tényeket elmesélnéd magadról, mielőtt a futás lényegi részére térnénk?
- Informatikus (egész nap egér- és billentyűzetkezelés, ülve),
- Átlagos terepfutó ("felfelé gyenge, lefelé gyáva" /ismeretlen szerző/),
- Kezdő sörfőző (meglepően jó söröket lehet otthon "összecsavarozni"),
- Családapa (megértő feleség, 3 gyermek, amiből 2 már nem is gyermek),
- Versenyszervező (társszervezője vagyok a Pilis Trail-nek).
- Motiváció: nagyon jól esik a házi sör egy kiadós terepfutás után (is)!
Ez tényleg lényegretörő volt... A sportól kicsit bővebben, ha lehet kérnem. Milyen terepfutás előtti sport múltad?
Gyermekkoromban 8 évet kenuztam, ami elég változatos edzéseket jelentett. Szerettem vízen lenni, de az alkatom miatt sosem ment jól a kenuzás, inkább a futóedzéseket szerettem, főleg a hétvégi hegyifutásokat a Velencei-hegységben.
Egyetem alatt nem sokat futottam, beszippantott az éjszaka, amit felismerve, egyik barátommal felkészültünk a Mars maratonra. 95-ben és 96-ban is lefutottuk, utólag belegondolva elég hiányos felkészültséggel.
Ezután családalapítás, építkezés Piliscsabán, majdnem 20 év fejben futás, ülőmunka, növekedés :-). 4 éve, a 40. születésnapomon találtam ki, hogy 42 évesen újra maraton, de ezúttal tényleg felkészülten szeretnék rajthoz állni. Heti 3 kocogás, "csak a következő villanyoszlopig maradjak életben". 3 hónappal később, a (nekem) első helyi közösségi futás alkalmával kitaláltam végre az erdőbe, ahonnan mondhatni azóta sem jöttem ki. Szinte csak terepen futok, a maratoni táv a tervezett idő előtt többször is meglett, a 42. születésnapomon a Pilis Trail félmaraton útvonalát futottam először a hivatalos, majd fordított irányban, hogy kijöjjön a 42,2km.
Mi volt a motivációd, amikor elindultál az első teljesítésnek?
A Vérkört már ismertem, a koncepció nagyon tetszik, és nagyon örültem, hogy a környékünkön is létrejött egy hasonló. Kézenfekvő volt, hogy ezt meg kell csinálni minél hamarabb. A nagy kör jó része hazai pálya nekem, ráadásul tartalmazza a kis kört, így egyből ennek vágtam neki egy barátommal. A nagy meleget el akartuk kerülni, ezért az éjszakát választottuk, este 10 után indultunk, hogy reggelre beérjünk.
Szinte sejtem a választ, de azért megkérdezem: készültél külön a Szénás Kör teljesítésére?
Szerencsére a Pilis elég lehetőséget ad, hogy külön ne kelljen készülnöm, csak tegyem, amit eddig, fussak ki rendszeresen a "szomszédba", ha már a Pilisi Parkerdő a hátsó szomszédom.
A Szénás Kör itt van a közeledben, szinte azon futsz naponta. Milyen célokat tűztél ki a Körön?
Igen, folytatom. Most a kis kör jön, hogy ott is legyen regisztrált időm, aztán szeretnék faragni a nagy kör idejéből, mert van bőven mit. Az emelkedőkön sokat kell még erősödnöm. A célom az, hogy 75 évesen is le tudjam futni a nagy kört. Az már csak annyi év, ahány km a kis kör. :-)
Szerinted ki lehet a Szénás Kör célközönsége? Miért ajánlanád nekik?
Az útvonal gyönyörű, mindkét táv tartogat kihívásokat bármilyen felkészültséggel. És ha a futó szintidő nem jön össze, na bumm, akkor túráztunk egy jót. Ja és Brekasz már több időt tölt a rajt/cél területen, mint otthon, szinte lehetetlen nem találkozni vele a célban, hihetetlen energiával működteti a 2 kört!
Hosszú távokon futsz, tervezel hosszú távra a terepfutásban?
A leghosszabb táv, amit terepen futottam még kétjegyű, kacsintgatok a háromjegyűek felé. Távolabbi cél lehet egy UTMB, vagy egy ahhoz hasonló verseny, valamilyen egzotikus környezetben.
Köszönöm, a téli futásokon biztosan találkozunk!
Programjainkat folyamatosan nyomon követheted a naptárunkban!
Kérlek személyesen keress fel a Kérdések, válaszok gomb megnyomásával!